Skip to content

95 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block94
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class103
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
27%
Improvement Value:$166,600
73%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,383+3.1%
2024$9,101+5.3%
2023$8,645+0.9%
2022$8,567+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5137, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1910