Skip to content

736 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1975

Last Sale Date
Nov 4, 2018

Property Information

Block94
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
60%
Improvement Value:$52,600
40%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143+3.2%
2024$4,981+5.6%
2023$4,719+1.0%
2022$4,674+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975