Skip to content

720 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 29, 2023

Property Information

Block94
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,607
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
52%
Improvement Value:$84,200
48%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,214+3.1%
2024$6,997+5.3%
2023$6,647+0.9%
2022$6,587+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,607DeedBook 9746, Page 146NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1952