Skip to content

702 Chestnut StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block95
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
51%
Improvement Value:$70,100
49%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,856+3.1%
2024$5,680+5.3%
2023$5,395+0.9%
2022$5,346+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930