Skip to content

1911 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
41%
Improvement Value:$442,600
59%
Total Assessment$750,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,522+13.7%
2024$11,893+4.1%
2023$11,425+1.2%
2022$11,295+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4882, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1908