Skip to content

1901 Summit Ave(Block 104 Lot 1)Union City, NJ 07087

Built 2017
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block104
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,100
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$39,008+20.5%
2018$32,383-25.9%
2017$43,680+2.2%
2016$42,731+1.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$1,149,999

From:

To:

Sq Ft14,100DeedBook 9046, Page 905Recorded6/25/2015