Skip to content

820 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block104
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,492
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,400
45%
Improvement Value:$360,000
55%
Total Assessment$653,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816+18.2%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9867, Page 292

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5668, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1903