Skip to content

904 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1926

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block106
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
47%
Improvement Value:$287,900
53%
Total Assessment$543,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818-12.5%
2024$11,224+4.1%
2023$10,782+3.6%
2022$10,409+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 8815, Page 32Recorded10/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1926