Skip to content

319 St Michaels WalkUnion City, NJ 07087

Built 1988

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block108
Lot1.03
QualifierC0319
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1BR SIMPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,300
37%
Improvement Value:$281,800
63%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,747+8.1%
2024$6,241+4.3%
2023$5,983+1.2%
2022$5,913+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,168DeedBook 9317, Page 146Recorded6/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1988