Skip to content

526 21stUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jun 10, 1997

Property Information

Block114
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
38%
Improvement Value:$464,200
62%
Total Assessment$751,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,119-8.4%
2024$14,323+4.1%
2023$13,758+1.2%
2022$13,602+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5185, Page 123