Skip to content

514 Monastery Pl / RearUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block109
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-1C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,500
69%
Improvement Value:$217,500
31%
Total Assessment$712,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+4.3%
2024$11,916+4.1%
2023$11,447+1.2%
2022$11,317+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 6088, Page 326Recorded12/4/2002

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5610, Page 136