Skip to content

604 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1918
Apartment

Last Sale Price
$1,385,000
Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block115
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-9U-NH
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
36%
Improvement Value:$959,600
64%
Total Assessment$1,499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,640+90.2%
2024$15,584+4.3%
2023$14,939+1.2%
2022$14,765+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,385,000

From:

To:

DeedBook 9333, Page 459NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$1,115,000

From:

To:

DeedBook 9038, Page 889NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918