Skip to content

609 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1888

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2012

Property Information

Block115
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,700
48%
Improvement Value:$329,200
52%
Total Assessment$634,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+25.4%
2024$8,841+4.1%
2023$8,493+1.2%
2022$8,396+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1888