Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
707 22nd StUnion City, NJ 07087
Industrial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2012
Property Information
Block116
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2B-WHSE-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$437,000
65%
Improvement Value:$236,700
35%
Total Assessment$673,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,759 | -23.1% |
| 2024 | $15,299 | +4.1% |
| 2023 | $14,696 | +1.2% |
| 2022 | $14,529 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.