Skip to content

721 22nd StUnion City, NJ 07087

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$2,650,000
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block116
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-16U-H
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
48%
Improvement Value:$1,040,000
52%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,644+2.0%
2024$43,784+4.3%
2023$41,973+1.2%
2022$41,483+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 8650, Page 570Recorded2/17/2009

Property Sale

Sale
$1,009,200

From:

To:

DeedBook 8330, Page 148Recorded9/19/2007

Property Sale

Sale
$784,000
DeedBook 7338, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1910