Skip to content

2212 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 16, 2004

Property Information

Block121
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
51%
Improvement Value:$283,300
49%
Total Assessment$580,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,667+16.1%
2024$9,187+4.3%
2023$8,807+1.2%
2022$8,704+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,457DeedBook 72380, Page 286Recorded3/9/2004

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5250, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1923