Skip to content

2214 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1918
Industrial

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Dec 24, 2004

Property Information

Block121
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-IND-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage15,236
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$982,800
63%
Improvement Value:$585,300
37%
Total Assessment$1,568,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,369-31.5%
2024$39,978+4.1%
2023$38,402+1.2%
2022$37,965+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft15,236DeedBook 7490, Page 250NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1918