Skip to content

2204 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block125
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
46%
Improvement Value:$310,000
54%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780-32.5%
2024$13,011+4.4%
2023$12,463+1.2%
2022$12,314+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1700