Skip to content

325 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 3, 2000

Property Information

Block125
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
40%
Improvement Value:$454,700
60%
Total Assessment$752,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,607-13.1%
2024$15,660+4.1%
2023$15,043+1.2%
2022$14,872+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5710, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1913