Skip to content

608-12 23rd StUnion City, NJ 07087

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 11, 1991

Property Information

Block129
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-3U-H-11UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$828,000
76%
Improvement Value:$258,700
24%
Total Assessment$1,086,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,326+15.6%
2024$18,451+4.1%
2023$17,724+1.2%
2022$17,522+2.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4414, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1915