Skip to content

416 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block12
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,694
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
56%
Improvement Value:$244,000
44%
Total Assessment$551,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621-3.2%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537+1.2%
2022$8,437+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898