Skip to content

711 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block130
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
43%
Improvement Value:$336,600
57%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+25.8%
2024$8,457+4.1%
2023$8,124+1.2%
2022$8,031+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5164, Page 214

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5008, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1903