Skip to content

711 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1898
Apartment

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block135
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
46%
Improvement Value:$430,800
54%
Total Assessment$790,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,285+2.3%
2024$12,987+4.3%
2023$12,450+1.2%
2022$12,304+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9107, Page 771Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5560, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1898