Skip to content

2414 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 1, 2010

Property Information

Block138
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-2C-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
22%
Improvement Value:$1,411,800
78%
Total Assessment$1,801,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,447+33.7%
2024$23,518+4.1%
2023$22,591+1.2%
2022$22,334+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft4,134DeedBook 8761, Page 661Recorded11/12/2010

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4486, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1931