Skip to content

2408 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2014

Property Information

Block138
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-1C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
37%
Improvement Value:$739,500
63%
Total Assessment$1,171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,448+9.9%
2024$18,605+4.1%
2023$17,872+1.2%
2022$17,668+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4776, Page 270