Skip to content

321-23 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1953
Apartment

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block13
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CB-6U/2F-3U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,803
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
41%
Improvement Value:$784,400
59%
Total Assessment$1,324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,250+38.8%
2024$16,029+4.3%
2023$15,366+1.2%
2022$15,187+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft6,803DeedBook 9102, Page 50Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4668, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1953