Skip to content

313 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block13
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,051
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
38%
Improvement Value:$460,600
62%
Total Assessment$737,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,539-20.3%
2024$14,478+4.3%
2023$13,879+1.2%
2022$13,717+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913