Skip to content

2501 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block140
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-3U-H-UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
38%
Improvement Value:$490,600
62%
Total Assessment$788,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,330-5.5%
2024$13,054+4.3%
2023$12,514+1.2%
2022$12,368+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,514DeedBook 8959, Page 397Recorded3/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4874, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1898