Skip to content

304 24th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Feb 4, 2002

Property Information

Block139
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
54%
Improvement Value:$224,500
46%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896-14.3%
2024$10,379+4.1%
2023$9,970+1.2%
2022$9,856+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 5963, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1898