Skip to content

410 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1883

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block141
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
63%
Improvement Value:$157,400
37%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678-17.5%
2024$9,302+4.1%
2023$8,936+1.2%
2022$8,834+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4604, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1883