Skip to content

2518-2520 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block141
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-2C-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
29%
Improvement Value:$958,100
71%
Total Assessment$1,358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,702+7.7%
2024$22,011+4.1%
2023$21,143+1.2%
2022$20,903+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929