Skip to content

2512 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block143
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U/2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
38%
Improvement Value:$493,100
62%
Total Assessment$790,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,367-14.0%
2024$14,374+4.3%
2023$13,780+1.2%
2022$13,619+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 9535, Page 668Recorded2/11/2021

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7863, Page 89Recorded4/6/2006

Property Sale

Sale
$195,999

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 7083, Page 162Recorded7/11/2003

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 7083, Page 162

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5577, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1910