Skip to content

2510 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 10, 2008

Property Information

Block143
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
42%
Improvement Value:$370,100
58%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,976+10.6%
2024$9,017+4.3%
2023$8,644+1.2%
2022$8,543+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 8569, Page 48NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/22/2008

Property Sale

Sale
$98,365
DeedBook 5466, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1898