Skip to content

2603 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block150
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
47%
Improvement Value:$296,200
53%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+2.0%
2024$9,994+4.1%
2023$9,601+1.2%
2022$9,491+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 8802, Page 585Recorded7/26/2011

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 7626, Page 212Recorded7/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1900