Skip to content

630 13th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block66
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,500
52%
Improvement Value:$280,100
48%
Total Assessment$583,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121-18.4%
2024$11,183+4.3%
2023$10,721+1.2%
2022$10,596+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 7669, Page 329Recorded9/19/2005

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5780, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1908