Skip to content

531 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1930
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block154
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,000
39%
Improvement Value:$461,900
61%
Total Assessment$761,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+43.4%
2024$9,818+4.3%
2023$9,412+1.2%
2022$9,302+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft650DeedBook 9913, Page 281Recorded7/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930