Skip to content

703 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1922

Last Sale Price
$668,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block155
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,038
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
40%
Improvement Value:$398,900
60%
Total Assessment$666,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,427-16.1%
2024$12,430+15.3%
2023$10,778+1.2%
2022$10,652+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$668,000

From:

To:

Sq Ft3,038DeedBook 9618, Page 467NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922