Skip to content

722 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2018

Property Information

Block155
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
38%
Improvement Value:$441,400
62%
Total Assessment$709,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,090-15.0%
2024$13,045+7.5%
2023$12,136+1.2%
2022$11,995+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928