Skip to content

716-18 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block186
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1B-OFF-1U-UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,942
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,500
55%
Improvement Value:$427,500
45%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,996-13.8%
2024$19,712+4.1%
2023$18,935+1.2%
2022$18,720+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930