Skip to content

2801 Summit Ave(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 11, 1998

Property Information

Block158
Lot2
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage541
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,400
55%
Improvement Value:$72,600
45%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,933+11.6%
2024$2,629+4.1%
2023$2,526+0.0%
2022$2,526
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5261, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1930