Skip to content

2801-07 Summit Ave(Unit C0305)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 11, 1998

Property Information

Block158
Lot2
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
54%
Improvement Value:$65,300
46%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,558+0.2%
2024$2,552+4.1%
2023$2,452+0.0%
2022$2,452
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5261, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1930