Skip to content

2801-07 Summit Ave(Unit C0403)Union City, NJ 07087

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 11, 1998

Property Information

Block158
Lot2
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
53%
Improvement Value:$61,400
47%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,364+75.7%
2024$1,345+4.1%
2023$1,292+0.0%
2022$1,292
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5261, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1930