Skip to content

2901 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block161
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-3U-C-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
51%
Improvement Value:$371,700
49%
Total Assessment$755,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189-3.4%
2024$13,646+4.1%
2023$13,108+1.2%
2022$12,959+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 5106, Page 236