Skip to content

513-515 30th St(Unit C0102)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 24, 2016

Property Information

Block161
Lot11
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR/2BA-PS4
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage986
Acreage12.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
38%
Improvement Value:$310,200
62%
Total Assessment$500,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410-13.3%
2024$8,549+4.3%
2023$8,195+0.0%
2022$8,195
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9108, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 2006