Skip to content

531 30th StUnion City, NJ 07087

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block161
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-5U
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage4,874
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
24%
Improvement Value:$954,900
76%
Total Assessment$1,254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,404+6.3%
2024$18,259+4.1%
2023$17,539+1.2%
2022$17,340+253.8%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 7772, Page 269Recorded1/5/2006

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6027, Page 50

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 6027, Page 50Recorded8/8/2002

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5592, Page 219