Skip to content

540 29th StUnion City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block161
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5B-3U-AG-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,100
25%
Improvement Value:$667,800
75%
Total Assessment$887,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,959-16.4%
2024$16,697+4.3%
2023$16,007+1.2%
2022$15,820+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2009