Skip to content

510 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block161
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,900
40%
Improvement Value:$510,900
60%
Total Assessment$848,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,278-9.7%
2024$14,699+4.1%
2023$14,120+1.2%
2022$13,960+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 9280, Page 23Recorded2/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1700