Skip to content

401 Bergenline Ave(Unit C0006)Union City, NJ 07087

Built 2006

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block16
Lot1
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class39
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage761
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
45%
Improvement Value:$178,400
55%
Total Assessment$321,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,874-29.5%
2024$6,916+0.5%
2023$6,883+1.2%
2022$6,805+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 9675, Page 287Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 8201, Page 192NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 2006