Skip to content

709 Sip StUnion City, NJ 07087

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block171
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H/1F-1U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
42%
Improvement Value:$424,900
58%
Total Assessment$737,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,483-7.7%
2024$14,607+4.1%
2023$14,032+1.2%
2022$13,872+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915