Skip to content

3115 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$157,500
Last Sale Date
Mar 22, 2002

Property Information

Block171
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-1U-H/1B-C-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,070
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
53%
Improvement Value:$154,400
47%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,749-55.6%
2024$12,954+4.1%
2023$12,444+1.2%
2022$12,302+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 5995, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1915